SCHEDULE FOR 2019 BDO LAKESIDE WORLD CHAMPIONSHIP CONFIRMED

News
>
SCHEDULE FOR 2019 BDO LAKESIDE WORLD CHAMPIONSHIP CONFIRMED

The schedule has been released for the BDO Lakeside World Championship which begins in January.

Glen Durrant will have to wait until Tuesday to start the defence of his title in which he will begin the evening session.

Mark McGeeney will start the tournament off with his match against Derk Telnekes with the former finalist playing on the Saturday.

Ladies World Champion Lisa Ashton will play on the same session as McGeeney.

View the full schedule below:

2019 BDO Lakeside World Professional Darts Championships Schedule

Saturday 5th January

Afternoon session:

13:00 – Mark McGeeney (ENG) v Derk Telnekes (NED)

14.15 – Jim Widmayer (USA) v Nigel Heydon (ENG)

15.30 – Lisa Ashton (ENG) v Mikuru Suzuki (JPN)

16.00 – Martin Phillips (WAL) v Conan Whitehead (ENG)

Evening session:

19:00 – Paul Hogan (ENG) v Wesley Newton (ENG)

20.15 – Sharon Prins (NED) v Roz Bulmer (ENG)

20.45 – Mal Cuming (AUS) v Justin Thompson (AUS)

22.00 – Wesley Harms (NED) v Tony O’Shea (ENG)

Sunday 6th January

Afternoon session:

13:00 – Scott Waites (ENG) v Jeffrey Van Egdom (BEL)

14.15 – Brian Lokken (DEN) v Krzysztof Kciuk (POL)

15.30 – Deta Hedman (ENG) v Maria O’Brien (ENG)

16.00 – Richard Veenstra (NED) v Jim Widmayer (USA)/Nigel Heydon (ENG)

Evening session:

19:00 – Roger Janssen (BEL) v Wouter Vaes (NED)

20.15 – Fallon Sherrock (ENG) v Corrine Hammond (AUS)

20.45 – Mark McGrath (NZL) v Adam Smith-Neale (ENG)

22.00 – Wayne Warren (WAL) v Mark Layton (WAL)

Monday 7th January

Afternoon session:

13:00 – David Cameron (CAN) v Andy Hamilton (ENG)

14.15 – Oliver Ferenc (SBR) v Ryan Hogarth (SCO)

15.30 – Willem Mandigers (NED) v Paul Hogan (ENG)/Wesley Newton (ENG)

Evening session:

19:00 – Michael Unterbuchner (GER) v Mal Cuming (AUS)/Justin Thompson (AUS)

20.15 – Anastasia Dobromyslova (RUS) v Laura Turner (ENG)

20.45 – Jim Williams (WAL) v Roger Janssen – (BEL)/Wouter Vaes (NED)

22.00 – Daniel Day (ENG) v Dean Reynolds (WAL)

Tuesday 8th January

Afternoon session:

13:00 – Dave Parletti (ENG) v Brian Lokken (DEN)/Krzysztof Kciuk (POL)

14.15 – Scott Mitchell (ENG) v Oliver Ferenc (SRB)/Ryan Hogarth (SCO)

15.30 – Aileen De Graaf (NED) v Paula Jacklin (ENG)

16.00 – Ross Montgomery (SCO) v Scott Baker (ENG)

Evening session:

19:00 – Glen Durrant (ENG) v Mark McGrath (NZL)/Adam Smith-Neale (ENG)

20.15 – Lorraine Winstanley (ENG) v Casey Gallagher (ENG)

20.45 – Chris Landman (NED) v Kyle McKinstry (NIR)

22.00 – Gary Robson (ENG) v David Cameron (CAN)/Andy Hamilton (ENG)

Wednesday 9th December

Afternoon session:

14.45 – Trina Gulliver MBE (ENG) v Karolina Podgorska (POL)

Thursday 10th January

Afternoon session:

13.00 – Leighton Bennett (ENG) v Nathan Girvan (SCO) – BDO World Youth Championship Final