2016 Coral UK Open Day One

News
>
2016 Coral UK Open Day One

THE 2016 Coral UK Open Televised Finals kick off on Friday, with the first, second and third rounds being held across two sessions at the Butlins Minehead Resort in Somerset, live on ITV4.

The £300,000, three-day tournament features 128 players, who will be competing across eight stages simultaneously during the early rounds.

Friday's afternoon session will feature the first and second rounds, which include the professionals ranked from 33-96 in the UK Open Order of Merit, following six Qualifiers, and the 32 Rileys Amateur Qualifiers.

The top 32 players from the UK Open Order of Merit, including reigning champion Michael van Gerwen, World Champion Gary Anderson and the legendary Phil Taylor, enter at the third round stage on Friday evening.

The third round draw will be made at the conclusion of Friday's afternoon session.

WATCH LIVE ON ITV4

Live Scores

Official live scoring is available from the Main Stage and Stage Two at the PDC Live Scores Website - http://live.dartsdata.com.

2016 Coral UK Open

Friday March 4

Afternoon Session (11.45am-5pm)

Main Stage

First Round

Wes Newton 6-4 Mark Cox

Ronny Huybrechts 6-3 Mark Rice

Alex Roy 6-1 Dennis Smith

Jermaine Wattimena 6-5 Andy Smith

Second Round

Jeffrey de Graaf 6-5 William O'Connor

Lee Evans 6-2 Rowby-John Rodriguez

Arron Monk v Robert Thornton

Kevin Painter v Dean Winstanley

Stage Two

First Round

Andy Boulton 6-4 Lee Grimshaw

William O'Connor 6-1 Mark Jodrill

Magnus Caris 6-5 Jason Mold

Nathan Aspinall 6-4 Mick McGowan

Second Round

Matt Clark 6-5 Mike De Decker

Joey Ten Berge 6-5 Mark Dudbridge

Brendan Dolan 6-3 Scott Marsh

Darron Brown v Ryan Harrington

Stage Three

First Round

Kevin Dowling 6-2 Dick van Dijk

Jonathan Worsley 6-1 Curtis Turner

Arron Monk 6-3 Stewart Rattray

Barry Lynn 6-4 Dean Stewart

Second Round

Jamie Caven 6-2 Gary Stone

Mark Frost 6-4 Mark Barilli

Robbie Green 6-3 Yordi Meeuwisse

Ronny Huybrechts 6-4 Jay Foreman

Stage Four

First Round

Ben Green Bye (Jason Hogg eliminated, did not register in time)

Dirk van Duijvenbode 6-3 Michael McFall

Harry Ward 6-3 Alan Tabern

Paul Hogan 6-3 Daniel Day

Second Round

Andy Jenkins 6-5 Wayne Jones

Steve Maish 6-4 Paul Milford

Josh Payne 6-1 Harry Ward

Darren Webster 6-2 Scott Dale

Stage Five

First Round

Mark Barilli 6-1 Darren Layden

Jonny Clayton 6-2 Ian McFarlane

Ryan De Vreede 6-3 Nathan Derry

Darren Webster 6-0 Lee Morris

Second Round

Richie Corner 6-5 Berry van Peer

Alex Roy 6-5 Jeffrey de Zwaan

Barry Lynn 6-4 Brett Claydon

Andrew Davidson 6-4 Cristo Reyes

Stage Six

First Round

Mark Frost 6-0 Andy Brown

Joe Murnan 6-2 Paul Whitworth

Andrew Davidson 6-5 Jan Dekker

Steve Maish 6-5 Jason Heaver

Second Round

Matthew Edgar 6-4 Mark Wilson

David Pallett 6-1 Jason Marriott

James Wilson 6-3 Jonny Clayton

Rob Cross 6-4 Wes Newton

Stage Seven

First Round

Mark Wilson Bye (Les Delderfield eliminated, did not register in time)

Dean Winstanley 6-5 John Scott

Paul Milford 6-1 Chris Jones

Scott Marsh 6-1 Steven Rose

Second Round

Joe Murnan 6-4 Ritchie Edhouse

Dirk van Duijvenbode 6-4 Peter Hudson

Jermaine Wattimena 6-1 Kevin Dowling

Magnus Caris 6-3 Ben Green

Stage Eight

First Round

Gary Stone 6-5 Johnny Haines

Rob Cross 6-3 Ken MacNeil

Ryan Harrington 6-1 Glen McGrandle

Josh Payne 6-2 Dave Parletti

Second Round

Andy Boulton 6-2 Jonathan Worsley

Ryan De Vreede 6-5 Andrew Gilding

Tony Newell 6-1 Paul Hogan

Stuart Kellett 6-5 Nathan Aspinall

First Round & Second Round - Best of 11 legs

Evening Session (7pm-11pm)

Third Round

Played on eight stages

Draw to follow...

Third Round - Best of 17 legs