Double Success for Rodriguez and Reyes

News
>
Double Success for Rodriguez and Reyes

Rowby-John Rodriguez and Cristo Reyes enjoyed double success as the fields were completed for May's Gibraltar Darts Trophy and the Happy Bet European Darts Matchplay in Hamburg at the European Tour 3-4 European Qualifiers on Friday.

In the opening qualifier, Rodriguez narrowly edged past Rene Eidams 6-5, before beating his brother Roxy-James convincingly 6-1 to reach the board final, where he squeezed past Vincent van der Meer to secure his qualification spot.

Meanwhile Reyes dropped just four legs on his route to qualification. In his opening game he saw off Krzysztof Ratajski 6-3, before a strong 6-1 victory over Jyhan Artut and a 6-0 demolition of Marko Kantele.

The pair were joined by Max Hopp, Jermiane Wattimena, Michael Rasztovits, Dirk van Duijvenbode, Christian Kist and Antonio Alcinas in qualifying as the field was completed for the Gibraltar event on 6-8 May.

In the European Tour 4 qualifier, Rodriguez was made to work hard for his spot. After entering in the second round, he squeezed past Dutch ace Jerry Hendriks 6-5 and followed that by beating Jerry van den Ven by the same narrow scoreline.

Also entering in the second round, Reyes stuffed Mariusz Paul 6-0 before toppling Dutch giant Vincent Kamphuis 6-4 to book his place in Hamburg.

Michel van der Horst, Mike De Decker, Vincent van Der Voort, Ron Meulenkamp, Magnus Caris and Remco van Eijden were the six other winners to join Rodriguez and Reyes for the Happy Bet European Darts Matchplay.

The Gibraltar Darts Trophy will be held from May 6-8 at the Victoria Stadium in Gibraltar. Tickets are available through www.buytickets.gi.

Fans attending the Gibraltar Darts Trophy can find out further information of activities to enjoy during their stay in Gibraltar, or discover more about the destination, through www.visitgibraltar.gi.

The Happy Bet European Darts Matchplay will take place from May 13-15 at the Inselparkhalle in Hamburg. For ticket information, see www.pdc-europe.tv.

The full list of qualifiers can be found below:

Gibraltar Darts Trophy

Ross Smith, Nick Fullwell, Justin Pipe, Stephen Bunting, Gerwyn Price, Daryl Gurney, Alan Norris, Jamie Lewis, John Henderson, Andy Hamilton, Steve Beaton, Mark Walsh, Steve West, Joe Murnan, David Pallett, Wayne Jones, Kyle Anderson, Kevin Painter, Joe Cullen, Stuart Kellett, Rowby-John Rodriguez, Cristo Reyes, Max Hopp, Jermiane Wattimena, Michael Rasztovits, Dirk van Duijvenbode, Christian Kist and Antonio Alcinas.

European Darts Matchplay

Phil Taylor, Richie Corner, Darren Webster, Josh Payne, Jamie Robinson, Daryl Gurney, Alan Norris, Ricky Williams, John Henderson, Mark Webster, Jonny Clayton, Jonathan Worsley, Jamie Caven, Joe Murnan, Chris Dobey, Andrew Gilding, Darren Johnson, Kevin Painter, Joe Cullen, Devon Petersen, Rowby-John Rodriguez, Cristo Reyes, Michel van der Horst, Mike De Decker, Vincent van Der Voort, Ron Meulenkamp, Magnus Caris and Remco van Eijden.

Full results from the European Tour 3-4 European Qualifiers:

ET3 European Qualifier

Preliminary Round:

Berry van Peer 6-4 Magnus Caris

Ryan de Vreede 6-1 Roman Schlieter

Mike de Decker 6-2 Remco van Eijden

Mareno Michels 6-0 Alfred Tettampel

Jeffrey Beekhuis 6-5 Dylan van Beek

Round 1:

Max Hopp 6-0 Tytus Kanik

Jeffrey van de Ven 6-3 Dimitri van den Bergh

Dick van Dijk 6-5 Arjan Konterman

John Michael 6-2 Fabian Herz

Ronny Huybrechts 6-2 Sven Groen

Vincent Kamphuis 6-1 Tom Grevink

Jermaine Wattimena 6-5 Ron Meulenkamp

Berry van Peer 6-5 Michael Ganz

Rowby-John Rodriguez 6-5 Rene Eidams

Roxy-James Rodriguez 6-3 Tomas Seyler

Vincent van der Meer 6-5 Jeffrey de Graaf

Maik Langendorf 6-3 Fredi Gsellmann

Jeffrey de Zwaan 6-2 Dennis Scholz

Michael Rasztovits 6-4 Jeffrey Bekema

Zoran Lerchbacher 6-0 Ioannis Selachoglou

Martin Schindler 6-3 Ryan de Vreede

Cristo Reyes 6-3 Krzysztof Ratajski

Jyhan Artut 6-5 Bryan de Hoog

Kim Viljanen 6-0 Mariusz Paul

Marko Kantele 6-2 Luca Falsetti

Dirk van Duijvenbode 6-4 Per Laursen

Bartosz Wieczorek 6-4 Tonci Restovic

Jan Dekker 6-2 Daniel Larsen

Mike de Decker 6-3 Michel van der Horst

Christian Kist 6-4 Jerry Hendriks

Leo Hendriks 6-2 Karsten Kornath

Brian Raman 6-3 Marco Ciccoletti

Mike Zuydwijk 6-5 Mareno Michels

Vincent van der Voort 6-4 Robert Marijanovic

Antonio Alcinas 6-2 Michael Tafner

Marcel Hirzel 6-0 Duvaan Ata

Yordi Meeuwisse 6-0 Jeffrey Beekhuis

Round 2:

Max Hopp 6-3 Jeffrey van de Ven

John Michael 6-5 Dick van Dijk

Vincent Kamphuis 6-4 Ronny Huybrechts

Jermaine Wattimena 6-4 Berry van Peer

Rowby-John Rodriguez 6-1 Roxy-James Rodriguez

Vincent van der Meer 6-2 Maik Langendorf

Michael Rasztovits 6-5 Jeffrey de Zwaan

Zoran Lerchbacher 6-5 Martin Schindler

Cristo Reyes 6-1 Jyhan Artut

Marko Kantele 6-3 Kim Viljanen

Dirk van Duijvenbode 6-2 Bartosz Wieczorek

Jan Dekker 6-1 Mike de Decker

Christian Kist 6-2 Leo Hendriks

Brian Raman 6-5 Mike Zuydwijk

Antonio Alcinas 6-1 Vincent van der Voort

Yordi Meeuwisse 6-2 Marcel Hirzel

Round 3:

Max Hopp 6-3 John Michael

Jermaine Wattimena 6-2 Vincent Kamphuis

Rowby-John Rodriguez 6-5 Vincent van der Meer

Michael Rasztovits 6-5 Zoran Lerchbacher

Cristo Reyes 6-0 Marko Kantele

Dirk van Duijvenbode 6-5 Jan Dekker

Christian Kist 6-4 Brian Raman

Antonio Alcinas 6-5 Yordi Meeuwisse

Qualifier:

EQ1 Max Hopp

EQ2 Jermaine Wattimena

EQ3 Rowby-John Rodriguez

EQ4 Michael Rasztovits

EQ5 Cristo Reyes

EQ6 Dirk van Duijvenbode

EQ7 Christian Kist

EQ8 Antonio Alcinas

ET4 Qualifier

Round 1:

Per Laursen 6-1 Dimitri van den Bergh

Sven Groen 6-5 Ryan de Vreede

Michel van der Horst 6-5 Tytus Kanik

Zoran Lerchbacher 6-0 Roxy-James Rodriguez

Kim Viljanen 6-3 Leo Hendriks

Mike de Decker 6-1 Vincent van der Meer

Arjan Konterman 6-2 Dick van Dijk

Tonci Restovic 6-0 Brian Raman

Bryan de Hoog 6-4 Mike Zuydwijk

John Michael 6-2 Jeffrey Beekhuis

Bartosz Wieczorek 6-5 Ioannis Selachoglou

Fredi Gsellmann 6-5 Yordi Meeuwisse

Ron Meulenkamp 6-1 Luca Falsetti

Jeffrey de Zwaan 6-1 Michael Rasztovits

Jeffrey Bekema 6-0 Michael Tafner

Berry van Peer 6-1 Marco Ciccotelli

Magnus Caris 6-4 Mareno Michels

Jerry Hendriks 6-2 Antonio Alcinas

Jeffrey van de Ven 6-0 Tomasz Kosmala

Robert Marijanovic 6-4 Duvaan Ata

Mariusz Paul 6-3 Michael Ganz

Daniel Jensen 6-2 Marcel Hirzel

Vincent Kamphuis 6-2 Tom Grevink

Jan Dekker 6-3 Marko Kantele

Jermanine Wattimena 6-3 Krzysztof Ratajski

Remco van Eijden 6-4 Jeffrey de Graaf

Round 2:

Sven Groen 6-3 Per Laursen

Michel van der Horst 6-5 Zoran Lerchbacher

Ronny Huybrechts 6-4 Kim Viljanen

Mike de Decker 6-3 Arjan Konterman

Vincent van der Voort 6-2 Tonci Restovic

John Michael 6-4 Bryan de Hoog

Dirk van Duijvenbode 6-4 Bartosz Wieczorek

Ron Meulenkamp 6-2 Fredi Gsellmann

Jeffrey de Zwaan 6-2 Jeffrey Bekema

Magnus Caris 6-2 Berry van Peer

Rowby-John Rodriguez 6-5 Jerry Hendriks

Jeffrey van de Ven 6-3 Robert Marijanovic

Cristo Reyes 6-0 Mariusz Paul

Vincent Kamphuis 6-3 Daniel Jensen

Christian Kist 6-1 Jan Dekker

Remco van Eijden 6-1 Jermaine Wattimena

Round 3:

Michel van der Horst 6-1 Sven Groen

Mike de Decker 6-3 Ronny Huybrechts

Vincent van der Voort 6-1 John Michael

Ron Meulenkamp 6-4 Dirk van Duijvenbode

Magnus Caris 6-5 Jeffrey de Zwaan

Rowby-John Rodriguez 6-5 Jeffrey van de Ven

Cristo Reyes 6-4 Vincent Kamphuis

Remco van Eijden 6-2 Christian Kist

Qualifier:

EQ1 Michel van der Horst

EQ2 Mike de Decker

EQ3 Vincent van der Voort

EQ4 Ron Meulenkamp

EQ5 Magnus Caris

EQ6 Rowby-John Rodriguez

EQ7 Cristo Reyes

EQ8 Remco van Eijden